Labutí píseň komety Bressi
14. října 2012 byl objeven vskutku kometární trpaslík pojemnovaný podle objevitele jako C/2012 T5 (Bressi). Jedná se o dynamicky novou kometu, která je zřejmě poprvé u Slunce, kolem nějž má projít nejblíže 24. února ve vzdálenosti 0.32 AU. Typově se tedy příliš neliší od komety PanSTARRS, která kolem Slucne proletí v podobné vzdálenosti jen o pár týdnů později. Zatímco kometa PanSTARRS je v současné době na hranici viditelnosti pouhým okem a již dlouho je vidět malými dalekohledy, Bressi byl těžko viditelný i na CCD snímcích z větších dalekohledů. Přiom kometa PanSTARRS je jen průměrnou dlouhoperiodickou kometou.

Bressi je tedy jen velice miniaturní kometární úlomek a jeho jádro asi bude mít sotva velikost kolem 100 metrů. Při této velikosti se pravděpodobně průletu u Slunce ani nedožije. Tomu začíná napovídat i poslední vývoj, 24. ledna došlo k prudkému zjasnění. Pravděpodobně tak pozorujeme "labutí píseň" umírající komety. Napovídá tomu i kapkovitý tvar hlavy komety typický pro zanikající komety.

Kometa není pozorovatelná na naší obloze.

Kometa je zařazena do pravidelného monitoringu jasnosti komet na robotickém dalekohledu FRAM v Argentinské pampě. Ještě na snímku z 6. ledna není skoro vůbec viditelná, vypadá jako velice slabý obláček na hranici dosahu dalekohledu. 29. ledna je vidět výrazný rozdíl, kometa více než 100 násobně zjasnila a vytvořila si zajímavý ohon. Vzhled komety se dále vyvijí stejně tak jasnost dál stoupá, 3. února je ještě výrazně jasnější a koma komety dostává výrazně kapkovitý tvar. Miniaturní jádro komety zřejmě prodělává poslední fázi a dochází k jeho úplnému zániku a rozprášení, v následujících dnech zřejmě dojde k dalšímu zvětšování hlavy komety a postupnému útlumu zjasňování až nakonec na dráze zbude jen nevýrazný oblak prachu.

 

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz

Podpořte naši činnost darem 60 Kč