Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Komety v září 2012
Na záříjové obloze pravděpodobně nenalezneme žádnou jasnější kometu v dosahu binokuláru. Objevilo se ovšem několik nových zajímavých komet, na které by nám mohl pod temnou oblohou stačit alespoň 20-cm dalekohled. Jak na večerní tak na ranní obloze se nacházejí tři jasnější komety ve vizuálním dosahu. Z oblohy již mizí dlouhoperiodická C/2011 F1 (LINEAR), jejíž návrat je pro nás velice nepříznivý. Stejně tak je poslední šance v tomto návratu spatřit kometu 185P/Petriew na obloze ranní.

Novými přírůstky je nečekaně jasná periodická kometa Jupiterovy rodiny komet - 260P/McNaught - viditelná po celou noc a nedávno objevená, rychle zjasňující kometa C/2012 K5 (LINEAR) s periodou kolem 20 tisíc let a retrográdní drahou, nyní viditelnou večer.

Nízko nad obzorem je v dosahu menších dalekohledů kometa C/2011 F1 (LINEAR) (mapky na klik), blíží se do maxima jasnosti, podmínky viditelnosti se ale zhoršují a brzy definitivně zmizí z naší oblohy. Druhou kometou večera je nedávno objevená dlouhoperiodická C/2012 K5 (LINEAR) (mapky na klik), ke Slunci se přibližuje jednou za cca 20 tisíc let po téměř kolmé dráze k ekliptice. Její aktuální návrat je velice příznivý pro pozorovatele na severní polokouli a na konci roku se prosmýkne méně než 0.3 Au od Země. Obě komety nalezneme v souhvězdí Pastýře. Trvalkou oblohy je C/2010 S1 (LINEAR) (mapky na klik), vzdálená vysoce aktivní kometa, nyní nejlépe vidět večer, kdy je na obloze téměř v nadhlavníku mezi Labutí a Kefeem.

Stav k 17. září

Téměř po celou noc, nejlépe však k ránu, lze spatřit periodickou kometu 260P/McNaught (mapky na klik). Ta byla poprvé pozorována v minulém návratu a letos je mnohem aktivnější a dostala i do vizuálního dosahu. Koncem září by měla být v maximu jasnosti při velice příznivém letošním návratu. nachází se v souhvězdí Berana. Z oblohy definitivně mizí periodická kometa 185P/Petriew (mapky na klik), pohybuje se souhvězdím Raka, nyní již slábnoucí. Od Slunce se začala již vzdalovat nečekaně jasná kometa, původně objevená jako asteroid, C/2011 UF305 (LINEAR) (mapky na klik). Nyní se nachází na pomezi souhvězdí Velké Medvědice a Malého Lva.

Stav k 17. září 

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz