Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Komety v říjnu 2012
Říjen přináší nový svěží vítr pozorovatelům komet. Nečekané zjasnění komety 168P/Hergenrother na večerní obloze, způsobilo, že se na obloze můžeme pokochat kometou viditelnou i v binokulárech. Zjasňuje také kometa podzimu C/2012 K5 (LINEAR), která by měla být v dosahu menších dalekohledů. Z oblohy naopak definitivně mizí C/2011 F1 (LINEAR), která je slabší než se očekávalo a na její pozorování je potřeba alespoň 20-cm dalekohled.

Po konjunkci se Sluncem se opět objevuje dobře známá kometa C/2009 P1 (Garradd), kterou jsme měli možnost pozovat v binokulárech po dobu jednoho roku okolo minulé zimy. Kometa by měla již výrazněji slábnout, přesto by mohla být stále vidět v dalekohledech kolem 20-cm na obloze ráno.

Nadějná kometa zimy C/2012 K5 (LINEAR) na snímku od Michaela Jagera

Na večerní obloze nalezneme na západě dvě jasnější komety viditelné v 20-cm dalekohledech. C/2011 F1 (LINEAR) (mapky na klik) je v maximu jasnosti a v polovině měsíce zmizí na soumrakové obloze v souhvězdí Hada. C/2012 K5 (LINEAR) (mapky na klik) se blíží do maxima jasnosti a nalezneme ji ještě docela vysoko na večerní obloze v souhvězdí Pastýře. Téměř v nadhlavníku se nachází vzdálená, hyperaktivní kometa C/2010 S1 (LINEAR) (mapky na klik), pozorování zkomplikuje husté hvězdné pole v mléčné dráze.Po celou noc je viditelná dvojice jasných periodických komet. Kometa 168P/Hergenrother prošla sérií outburstů (mapky na klik), po kterých dosáhla jasnosti 9 mag a je vidět i v malých dalekohledech a binokulárech v souhvězdí Pegas. Teprve v druhém návratu můžeme sledovat kometu 260P/McNaught (mapky na klik), která je také jasnější než předpověď a na její pozorování by měl stačit 20 - 30 cm dalekohled, nachází se na pomezí Andromedy a Trojúhlníku. Pro alespoň 30-cm dalekohled je viditelná ve výborné pozici, nově objevená dlouhoperiodická kometa C/2012 J1 (Catalina) (mapky na klik) na pomezi Andromedy a Pegasu.Na ranní obloze se znovuobjevuje kometa původně objevená jako asteroid C/2011 UF305 (LINEAR) (mapky na klik), na její pozorování by mohl ještě stačit 20-cm dalkohled, přestože již slábne a nachází se v souhvězdí Malý Lev. Stejně tak je stejným přístrojem vidět také slábnoucí kometa C/2009 P1 (Garradd) (mapky na klik), která na obloze zářila před rokem, nyní jí nalezneme nízko nad obzorem v Sextantu na začátku svítání.

 

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz