Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Kometa Hergenrother nečekaně jasná!
Kometa 168P/Hergenrother nepatří k známým kometám, protože je obvykle velice slabá a prakticky mimo vizuální dosah i větších dalekohledů. Ke Slunci se navrací každých cca 7 let a prolétá okolo něj zhruba ve stejné vzdálenosti, jako planeta Mars. Patří do skupiny komet, jejichž dráha je pod vlivem gravitace planety Jupiter. Díky častým přiblížením k této planetě se postupně zmenšuje minimální vzdálenost od Slunce.

Letos má kometa velice příznivý návrat při kterém se přiblížila 25. září na 0.423 AU a je v příznivé poloze na obloze. Kromě toho došlo k sérii skokových zjasnění, díky kterým je nyní kometa vidět pohodlně i menšími dalekohledy a binokuláry. Mapky pro nalezení komety naleznete zde.

Aktivitu komety moniturujeme i dalekohledem FRAM. Již 13. září se kometa na snímcích z dalekohledu FRAM jevila 27.5x jasnější než by bylo u komety očekáváno, tím se ovšem růst její aktivity nezastavil a méně než 9 dní poté byla již o 40x aktivnější než je u ní obvyklé. 3. října po průchodu kolem Slunce došlo k dalšímu skokovému zjasnění komety, po kterém její jasnost překračuje 250 násobek očekávané jasnosti!
Kometa Hergenrother na snímku Michaela Jagera z 10. září


O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz