Kometa PanSTARRS šlápla na brzdu
Jasnost dlouho očekávané kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), která má potenciál stát se jasnou kometou letošního roku, se začíná odchylovat od původních předpovědí. Bohužel pro nás je to odchylka špatným směrem. Aktuální předpověď jasnosti odpovídá pesimističtějšímu odhadu zveřejněném v našem článku Jak bude jasná kometa Panstarrs?. Momentálně je viditelná pouze z jižní polokoule, můžeme proto napjatě očekávat další zprávy o vývoji její jasnosti.

Kometa by v maximu, kdy bude nepozorovatelná u Slunce měla dosáhnout jasnosti jen 1. až 3. mag. Od nás bude pozorovatelná několik dní po maximu jasnosti. Stále to znamená, že bude viditelná pouhým okem, nebude to ale tak výrazný objekt, jako se původně očekávalo.

Snímek komety z 9. ledna 2013, autor John Drummond

Původní dráha komety C/2011 L4 (PanSTARRS) ukazuje, že se jedná o tzv. dynamicky novou kometu z Oortova oblaku. Tyto komety mají nepříjemnou vlastnost, že se ve větších dálkách od Slunce jeví aktivnější. Způsobuje to netknutost jader těchto komet Sluncem. Jádra těchto komet obsahují výrazný podíl zmrzlých těkavých plynů (CO, CO2, Metan a další), tyto plyny se odpařují i za nízkých teplot ve velkých vzdálenostech. Pro aktivitu jádra blízko Slunce (vzdálenost 2 AU a méně) je ovšem nejdůležitější podíl zmrzlého vodního ledu. Pro přesnou předpověď jasnosti komety v maximu tedy bylo nutné počkat do loňského prosince, kdy se ukáže jak moc kometa zpomalí tempo zjasňování.

První údaje o jasnosti z jižní oblohy ukazují, že k očekávanému zpomalení skutečně došlo. Ztráta "dechu" komety dokonce předčila očekávání a tak se současné odhady největší jasnosti pohybují v rozmezí 1 - 3 mag. Kometa na naší obloze v březnu vyjde viditelná pouhým okem, nebude se pravděpodobně jednat o tak výrazný objekt jak se původně očekávalo. Viditelná by měla být zhruba od 15. března večer s jasností nejvýše 2 mag těsně nad obzorem a následně začně rychle slábnout. Koncem března, kdy se podmínky viditelnosti výrazně zlepší bude už mezi 3 - 4 mag (tedy slabší než. např. hvězdy souhvězdí Kasiopea), začátkem dubna by se měla z dosahu pouhého oka vytratit úplně.

Mapky pro vyhledání komety na obloze:
Večerní viditelnost komety na jaře 2013
Ranní viditelnost komety na jaře 2013

Světelná křivka komety:

 

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz

Podpořte naši činnost darem 60 Kč