Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Jak bude jasná kometa Panstarrs?
Je tomu již nějaký čas co byla objevena nadějná kometa označená jako C/2011 L4 (Panstarrs). Již chvíli po objevu se ukázalo že dráha komety je nanejvýše zajímavá a kometa by měla při svém průletu kolem Slunce dosáhnout vysoké jasnosti a dokonce být pohodlně viditelná pouhým okem viz. článek "Nová kometa PANSTARRS, příslib vesmírného představení?".


Od února 2012 začala být kometa pravidelně pozorována na robotickém dalekohledu FRAM (viz. také článek "Kometa PANSTARRS z jižní oblohy"), od té doby utekla již poměrně dlouhá doba a tak bylo možné předběžně analyzovat vývoj aktivity komety a předpověď její jasnosti v březnu příštího roku, kdy dosáhne největší jasnosti.

Jak si zatím kometa vede?

Hustotní vlny v komě komety na snímku z FRAMu, 7. října 2012

Aktivitu komety monitorujeme jak celkovou, tak aktivitu v určité vzdálenosti od jádra (v okruhu 10 000 a 20 000 km od jádra). Od 21. února do 6. října jsme úspěšně provedli 35 celkových měření jasnosti komety a 32 měření ve vybraných oblastech. Kometa zjasňuje velice slibně, po opravení dat tak, aby ukazovaly nezkreslenou jasnost, je zřetelně vidět pokračující rychlé zjasňování komety. Také se postupně zvětšuje rozměr komy komety, zatímco v únoru měla průměr jen 50 000 km v říjnu je to již 120 000 km. Zjasňování je nejrychlejší v případě celkové komy komety, v blízkém okolí jádra je ovšem pomalejší.

Kompletní výsledky našeho pozorování naleznete v tomto grafu.

Na co se můžeme těšit?

Pokud bude kometa pokračovat v tomto trendu zjasňování, můžeme příští rok očekávat takovéto představení:

 • Pesimističtější scénář:
  Kometa dosáhne maxima jasnosti -0.4 mag u Slunce (nepozorovatelná), pote se bude rychle vzdalovat a slábnout, na naší obloze ji bude možno spatřit již 15. března března o jasnosti 0.3 mag (zhruba jasnost Vegy) s 11° dlouhým ohonem. Pohodlně viditelná by měla být již od 23. března s jasností 1.8 mag a 10° ohonem. Na 3 mag zeslábne 31. března, kdy se již přesune na ranní oblohu, kdy by mohl být ohon o délce 9° a kometa bude na začátku nautického soumraku 14° nad obzorem.
 • Optimističtější scénář:
  Kometa dosáhne maxima jasnosti -1.7 mag u Slunce (nepozorovatelná), pote se bude rychle vzdalovat a slábnout, na naší obloze ji bude možno spatřit již 15. března března o jasnosti -1.0 mag (téměř jako nejjasnější hvězda oblohy) s 16° dlouhým ohonem. Pohodlně viditelná by měla být již od 23. března s jasností 0.8 mag a 15° ohonem. Na 3 mag zeslábne 6. dubna, kdy se již přesune na ranní oblohu, kdy by mohl být ohon o délce 13° a kometa bude na začátku nautického soumraku 21° nad obzorem.

Ve hře jsou však stále další varianty:

 • Nečekaný pokles aktivity:
  Dlouhoperiodické komety často ztrácí dech, když se více přiblíží ke Slunci. Kometa dosáhne maxima jasnosti 1.2 mag u Slunce (nepozorovatelná), pote se bude rychle vzdalovat a slábnout, na naší obloze ji bude možno spatřit již 15. března března o jasnosti 1.7 mag (podobná jasnost jako má Deneb) s 4° dlouhým ohonem. Pohodlně viditelná by měla být již od 23. března s jasností 3.0 mag a 3.5° ohonem na večerní obloze 10° nad obzorem na konci nautického soumraku.
 • Rozpad jádra:
  Jasnost komety se může nečekaně zvýšit o 2 - 3 magnitud oproti optimističtější variantě a ohon by mohl dosáhnout maximální délky přes 20°.
Zánik jádra při průchodu s ohledem na současnou aktivitu komety není pravděpodobný.
Robotický dalekohled FRAM
 

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz