Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Transneptunické těleso 2003 UB313
Vědecký tým ve složení Mike Brown (Caltech), Chad Trujillo (Gemini Observatory) a David Rabinowitz (Yale University), oznámil na sklonku července objev velmi zajímavého transneptunického tělesa, které se zachytilo na snímcích přehlídkového programu pořízených 1,2-m Samuel Oschnin teleskopem na observatoři Mt. Palomar.<!--more-->Do zorného pole se nový objekt dostal již 21. října 2003, ale vzhledem k nepatrné úhlové rychlosti nebyl s jistotou detekován. K tomu došlo až při zpětné podrobnější analýze a porovnání s novými snímky z ledna letošního roku. Jelikož bylo od počátku jasné, že se jedná o zcela výjimečné těleso, rozhodli se pro dočasné utajení objevu a během následujících sedmi měsíců se snažili o přesnější určení velikosti tělesa a jeho dráhy. K publikování je nakonec &#8222;dotlačily&#8220; až okolnosti související s objevem transneptunického tělesa 2003 EL61, kdy díky utajování přišli o kredit prvenství. Aby se tedy vyvarovali stejnému pochybení, odkryli trumfy a seznámili světovou veřejnost s výsledky dosavadního bádání.
<br><br>
Těleso, které dostalo předběžné označení 2003 UB313, se v současnosti nachází ve vzdálenosti 97 AU od Slunce. Předběžná dráha vypočítaná ze 13 pozic, včetně archivních, pokrývajících oblouk dráhy v rozpětí let 1989-2005, nám ukazuje, že se objekt pohybuje po značně eliptické dráze s excentricitou 0,4416129 a velkou poloosou 67,7091 AU, která je skloněna k ekliptice pod úhlem 44,177°. Oběžná doba činí celých 557 let.
<br><br>
I přes značnou vzdálenost dosahuje jasnost tělesa asi 18,5 mag. Sice dosud neznáme přesnou hodnotu albeda, ale na základě předběžných výsledků je téměř jisté, že máme co do činění s tělesem jehož průměr je znatelně větší než průměr deváté planety, Pluta! Přesnější hodnotu bychom se měli v brzké době dozvědět prostřednictvím právě probíhajících pozorování na Hubble Space Telescope a Spitzer Space Telescope.
<br><br>
Objev tělesa 2003 UB313 znovu otevřel živou diskuzi týkající se klasifikace některých objektů Sluneční soustavy. Sami objevitelé uvádějí, že našli desátou planetu. Zcela logicky. Pokud Pluto považujeme za planetu, pak větší těleso stejného typu v dané oblasti by mělo být považováno také za planetu. Ovšem na oficiální zařazení nového tělesa si budeme muset ještě nějaký čas počkat, nad jeho osudem nyní rokují příslušné komise mezinárodní astronomické unie. Všichni si ale uvědomují význam současné situace. Ocitli jsme se totiž před problémem, který je nutno jednou pro vždy vyřešit. Pokud by komise rozhodly o přidělení statutu planety, tak bychom za několik let měli desítky a desítky nových planet, neboť v Kuiperově pásu se zcela určitě nachází velké množství podobných a ještě větších těles. To si zajisté většina z nás nepřeje. Je tedy načase, abychom konečně přiznali omyl a přestali Pluto počítat mezi planety, bez ohledu na historické skutečnosti. Pluto je klasickým členem rozsáhlého Kuiperova pásu a navíc před necelým měsícem přišel o svojí poslední jedinečnost, již není ani největším známým tělesem na periferii naší Sluneční soustavy.
<br><br>
<b>Informační zdroje</b>:
<br>
Astronomers at Palomar Observatory Discover a 10th Planet Beyond Pluto [online]. [cit. 2005-08-15]. <a href="http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/planetlila/index.html#name">
http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/planetlila/index.html#name</a>
<br>
MPEC 2005-O41: 2003 UB313 [online]. [cit. 2005-08-15]. <a href="http://cfa-www.harvard.edu/iau/mpec/K05/K05O41.html">http://cfa-www.harvard.edu/iau/mpec/K05/K05O41.html</a>

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz