Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

POZVÁNKA NA SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ
POZVÁNKA NA SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ K 110. VÝROÈÍ ÚMRTÍ
ASTRONOMA THEODORA BRORSENA &nbsp; *** &nbsp; Theodor Brorsen (29.7.1819 &#8211; 31.3.1895) zde s přispěním majitele žamberského panství Johna Parishe vybudoval hvězdárnu vybavenou bohatým astronomickým i meteorologickým instrumentářem. Zde se zabýval studiem komet &#8211; objevil jich během svého života celkem pět, z nichž některé i nyní zůstávají středem zájmu astronomů. Studoval také skvrny na Slunci, planetoidy, vlastní pohyby stálic a byl první, kdo začal soustavně pozorovat zodiakální světlo. O jeho významu svědčí i pojmenování planetky č. 3979 v roce 1996 jeho jménem.<!--more-->Program slavnostního setkání, které se uskuteční v sobotu <b>30. dubna 2005</b> je následující:
<br><br>
13.00 slavnostní přijetí na radnici v ®amberku<br><br>
13.30 položení květin k pamětní desce Theodora Brorsena na budově zámku<br><br>
14.00 přednáškové odpoledne v Divišově divadle:<br><br>
- příspěvky pozvaných hostů<br>
- historická přednáška p. PhDr. Skřivánka o osobnosti Theodora Brorsena a jeho
působení na hvězdárně v ®amberku<br>
- přednáška p. Ing. Jany Tiché, ředitelky Observatoře Kleť, o poznatcích výzkumu meziplanetární hmoty<br>
- promítání filmu Sluneční soustava Mgr. Miroslava Brože, komentované
autorem<br><br>
17.00 začátek pozorování Slunce v improvizované hvězdárně v zámeckém parku<br><br>
20.30 začátek pozorování nočních objektů.
<br><br><br>
Na přípravě programu se podíleli tyto organizace a jednotlivci: Astronomická společnost v Hradci Králové, Společnost pro meziplanetární hmotu, Èeská astronomická společnost, Astronomická společnost Pardubice, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové, město ®amberk a jeho kulturní organizace, p. John M. Parish, p. Jiří Veselý a další.

O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz