Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/clients/client181/web225/web/kommet.cz/www/system/functions.php on line 4082

Odhad vizuální jasnosti komety 103P/Hartley
Tento článek se bude věnovat problému odhadu celkové jasnosti komety 103P, která se při svém přiblížení ukazuje být velice obtížným problémem pro odhad jasnosti. Ač se jedná o aktuální problém, jistě se bude jeho řešení týkat také jiných komet v budoucnosti.

Kompletní návod k odhadu jasnosti komety naleznete na této adrese.

Malá vzdáenost komety od Země způsobuje, že průměr komy komety přesahuje 1°. Plošná jasnost komety je ale poměrně nízká. Mnoho pozorovatelů chybně odhaduje celkovou jasnost komety chybně pouze jako jasnost centrální oblasti.

Srovnání komety z návratu roku 1997, to byla dále od Země a její koma byla malá a lépe viditelná, stávající návrat vypadá kometa stejně, jen průměr komy přesahuje velikost 1°. Mnoho pozorovatelů ale odhaduje velikost komy na 10' - 20', ti z různých důvodů nevidí celou komu a neodhadují tedy skutečnou jasnost komety.

Problémy při odhadu této komety:

  • Okrajové části komy zanikají v jasu pozadí.
  • Pozorovatelé považují za okraj konec jasné vnitřní komy.
  • Mnoho dalekohledů neumožňuje dostatečný rozsah rozostření, pozorovatelé sice kometu vidí správně ale hvězdy málo rozostřují.

Jak tyto problmy vyřešit?

  1. Je potřeba použít co nejmenší zvětšení a průměr objektivu. Na škodu nejsou ani různá divadelní kukátka.
  2. Triedry obvykle umožňují rozostření hvězd max. na 30', řešením může být vyrobení provizorního dalekohledu, umožňující použití menších okulárů a většího rozsahu.

  3. Příkladem může být tento dalekohled - objektiv z triedru 10x50, tuba od plakátů a část okulárového výtahu s 40 mm ohniskem v okuláru ... výsledkem je zorné pole 12° a 4.5x zvětšení.
  4. Je potřeba pečlivosti, nesmířit se s jasně viditelnou částí komety ale hledat komu co nejdále do okolí. Využívat periferní vidění, kde je oko citlivější a je schopné lépe vnímat slabší části
  5. Za určitých okolností je pro zvýraznění komety možné použít speciální kometární filtr. Ten zkontrastní komu, ale pozor! Není možné s filtrem srovnávat s hvězdami, ty jsou totiž filtrem značně zeslabené!

Využitím těchto rad, by váš odhad měl být mnohem přesnější.


O nás

SMPH sdružuje profesionální i amatérské astronomy, se zájmem o drobná tělesa Sluneční soustavy. Pořádá pozorovací expedice, semináře, popularizuje astronomii a poskytuje pomoc začínajícím pozorovatelům.

Kontakt

Jakub Černý: 
kaos@kommet.cz