Novinky o kometách, meteorech a planetkách

Čtenost: 1977
Autor: (kaos)
O víkendu 24.-26. června se bude v Ondřejově konat „malý“ seminář o výzkumu meziplanetární hmoty spojený s nočním pozorováním. Na programu je mnoho, v uplynulých měsících jsme byli svědky blízkého průzkumu kometárních jader pomocí kosmických sond, jednalo se o průzkum zajímavé komety 103P/Hartley a opakované zkoumání 9P/Tempel. Kromě toho dospěla ke svému závěru pozorovací kampaň Czech Hartley Watch a více než roční fungování sítě CEMENT na pozorování videometeorů, která prokázala aktivitu mnoha zajímavých a opomíjených rojů.

Úvod semináře v Sobotu dopoledne bude věnován široké veřejnosti, před-obědový program bude myslet i na technické aspekty výzkumu meziplanetární hmoty. Součástí semináře bude i pozorování noční oblohy za jasného počasí a praktikum pozorovatelů meteorů a komet. Ranní obloha může při přízni počasí nabídnout pohled na vycházející, jasnou kometu Garradd, která bude téměř rok zdobit naši oblohu.
Najdi článek podle tématu: Hvězdárna Ondřejov, Seminář, Smph
Čtenost: 3654
Autor: Jakub Černý (kaos)
Byl ohlášen objev nové komety, to není až tak neobvyklé, tato kometa má ale velice zajímavou dráhu. Kolem Slunce totiž bude procházet až v roce 2013 a ve vzdálenosti jen 0.36 AU, tedy blíže než Venuše. Objev komety nastal ve vzdálenosti větší než 8 AU, kometa je tedy ještě velice daleko od Slunce a přesto velice aktivní. Dle předběžné dráhy se jedná o novou kometu, přicházející po velice protáhlé dráze z Oortova oblaku. Její dráha je téměř kolmá k rovině planet a kometa obíhá kolem Slunce opačným směrem (tzv. retrográdní dráha). K Zemi se kometa příliš nepřiblíží, přesto by měla býti poměrně dost jasná. Podívejme se tedy, co od této nové komety můžeme očekávat.

Co se území ČR týká, kometa bude až do průletu kolem Slunce, jižně od roviny dráhy Země a tak bude její pozorování obtížné, po průletu kolem Slunce se ale kometa přesune na severní polokouli, kde zůstane už natrvalo při své cestě pryč od Slunce. To nastane začátkem května 2013, tehdy kometa vyjde na ranní obloze a bude se rychle pohybovat směrem od obzoru vysoko na naši oblohu. Její jasnost bude ale tou dobou velice rychle slábnout. To je ke geometrii průletu, s jasností je to samozřejmě, jak je u komet zvykem - složité:
Najdi článek podle tématu: Jasná Kometa, Kometa Panstarrs
Čtenost: 2620
Autor: Jakub Černý (kaos)
Vskutku podivný vývoj jasnosti bylo možné pozorovat v uplynulém měsíci. Vizuální pozorovatelé hlásí kontinuální a velice rychlé zjasňování, v souladu s předešlými výsledky CCD fotometrie. Jenže právě CCD fotometrie ukazuje, že se zjasňování nejen zastavilo, ale kometa možná začala nečekaně slábnout. Podobné výsledky hlásí také speciální sekce CCD fotometrie totiž měření takzvaného „výplňového faktoru“ prachu v komě pod taktovkou italských astronomů a jejich sdružení CARA. Astronomové pozorují pokles obsahu prachu v komě od 3. dubna když byla kometa ve vzdálenosti 2.8 AU od Slunce. Nejedná se o skokový pokles, ale vyrovnaný. Co se tedy s kometou děje? Proč vizuální pozorovatelé vidí, že kometa zjasňuje, zatímco CCD technika zaznamenává slábnutí?

Snímek komety od Erica Bryssnica z Belgie, 30. května
Najdi článek podle tématu: Kometa Elenin
Čtenost: 1689
Autor: Jakub Černý (kaos)
Tým astronomů ve složení Gy. M. Szabo, K. Sarneczky,L. L. Kiss úspěšně odpozorovali kometu Hale-Bopp 4. Prosince 2010, v zatím rekordní vzdálenosti pro kometu od Slunce. Jádro komety, která zářila na naší obloze již před 14 lety na jaře roku 1997 jako objekt záporné magnitudy, se povedlo zachytit ve vzdálenosti 30.7 AU od Slunce. Jedná se zatím o absolutní rekord zachycení komety v tak velké vzdálenosti, rekord doposud držela kometa Halley zachycená ve vzdálenosti 28.1 AU od Slunce. Astronomové si od této vzdálenosti slibovali především to, že se jim povede zachytit jádro v neaktivní fázi, bez jakékoliv okolní komy. Snímání bylo provedeno na 2.2 metru teleskopu na La Silla v Chille, který patří evropské jižní observatoři (ESO). Jasnost komety byla určena na 23.3 magnitudy. Tato jasnost odpovídá odrazivé ploše 485 km čtverečních, pokud uvažujeme odrazivost 4% obvyklé pro material komet, mělo by mít jádro poloměr 60 až 65 km. To je značně nad původními odhady velikosti jádra, ty se pohybovaly okolo poloměru 35 km. Důvodem proč jádro odráží vice světla než by mělo může být několik. Je možné že vzdálená aktivita a unikající plyny opět namrzly na povrch a tím zvýšily jeho odrazivost v tak velké dálce. Pokud uvažujeme, že by se odrazivoost zvýšila na 13% pak by průměr jádra odpovídal předešlým výzkumům. Dalším důvodem může být zvýšená koncentrace prachu, případně zbytek komy. Jádro je nyní hluboce zmražené, jeho současná teplota by se měla pohybovat mezi 50-53 K (Ted méně než -220 °C). Současná jasnost nabízí možnost snímat kometu současnou technikou ještě více než 10 let! To opět jen dokazuje, jaké štěstí jsme měli, že jsme mohli zažít návrat tak monumentálního tělesa.
Nemá značky

Najdi článek podle tématu
Komety a meteory na obloze
Aktivita meteorů živě (SMRST)
Nové v diskuzích
Novinky z webů o astronomii
2015-07-01 / feeds.newscientist.com / Rosetta spots sinkholes and patches of ice on comet's surface
In close-ups of the comet's skin, ESA's Rosetta probe has spotted ice patches and steaming pits that hint at turmoil within
2015-06-22 / feeds.newscientist.com / Don't fear apocalyptic asteroids: you're safer than you think
A star-studded group of campaigners are promoting Asteroid Day to raise awareness of the threat of incoming rocks. Are we really facing imminent disaster?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Dual asteroid strike hints at chaos in the inner solar system
A pair of unrelated asteroids. That's not supposed to happen. What on earth skewed their orbits, and plunged us into ice age?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Our dream scenario for Philae – and mission finale for Rosetta
Cinzia Fantinati of the German Aerospace Centre explains how Philae will do science, and how the Rosetta mothership will end its mission
2015-06-15 / feeds.newscientist.com / Philae awakes: What next for probe after 7 month nap on comet?
On Saturday night the German Aerospace Center in Cologne received 85 seconds of incredibly good news: a data chirp from the missing European Space Agency lander Philae
2015-06-11 / feeds.newscientist.com / #RosettaWatch: Search party may have found missing lander Philae
After a painstaking search, Rosetta mission managers have ruled out four of five possible landing sites – but that doesn't mean Philae is really there