Novinky o kometách, meteorech a planetkách

Čtenost: 5985
Autor: Petr Horálek (Petr Horálek)
Přesně za rok a půl by obyvatelé severní polokoule měli být obzvláště naladěni na kometární frekvenci. V březnu 2013 se totiž ukáže kometa, která by podle současných „hyperoptimistických“ předpovědí mohla předvést ve vší parádě divadlo dokonce ne nepodobné tomu, jaké v lednu roku 2007 zahrála „kometa století“ C/2006 P1 McNaught. Akorát s tím rozdílem, že výsadu pozorování vlasatice po průchodu přísluním „shrábneme“ my – ti severně nad rovníkem.

V pondělí 6. června 2011 byla teleskopem Pan-STARRS 1 (Haleakala; Havaj) objevena nenápadná kometka o jasnosti 19.4 magnitudy. Po svém objevu získala kometární pořadové označení C/2011 L4. Tato prozatím jen mlžka na CCD snímcích z velkých světových teleskopů by ale s určitou pravděpodobností mohla být dostatečnou satisfakcí za kometu století C/2006 P1 McNaught. Kdo zapátrá v paměti, zcela jistě si vzpomene na několik unikátních záběrů, které poskytovali především nadšení pozorovatelé z jižních zeměpisných šířek. Robert H. McNaught, australský objevitel své „komety století“, si mnul ruce blahem, neboť jeho ledoprachové jádro to nejlepší předvedlo nad obzorem McNaughtova domova.

Kometa C/2006 P1 (Mcnaught) 26. 01. 2007, Miloslav Druckmüller
Najdi článek podle tématu: Jasná Kometa, Kometa Panstarrs
Čtenost: 4824
Autor: Jakub Černý (kaos)
Na obloze dochází ke střídání, jarní kometa C/2011 C1 (McNaught) definitivně zmizela z vizuálního dosahu. C/2009 Y1 (Catalina) se již jednou navrátila na naši oblohu. Nečekaně vysoká jasnost umožnila její opětovnou pozorovatelnost v létě, nyní se opět odporoučela, tentokráte hluboko na jižní oblohu. Z našich zeměpisných šířek nebude více vidět. U řady dalších komet viditelnost končí právě v nadcházejících týdnech.

Nově budeme moci na obloze sledovat japonsko-česko-slovenskou kometu 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková ve velice příznivém návratu. Na ranní obloze se zjeví pozůstatek komety C/2010 X1 (Elenin). V současné době lze více očekávat od jasnějších komet 78P/Gehrels a C/2010 G2 (Hill) ve výborné poloze na obloze. Oblohu bude stále zdobit "trvalka" pro malé dalekohledy, kometa C/2009 P1 (Garradd). Ta bude vysoko na obloze a její jasnost bude téměř beze změn, užít si ji nyní můžeme na večerní obloze a jasnou hlavu komety zdobí i ohon, který je stejně jako kometa viditelný i v menších dalekohledech.
Čtenost: 3070
Autor: Jakub Černý (kaos)
Letošní podzim má být bohatý na jasné komety, kromě dlouhoperiodické komet Garradd totiž na obloze uvidíme další zajímavou jasnou kometu. Jedná se o návrat krátkoperiodické komety 45/Honda-Mrkos-Pajdušáková, jedné z 10 očíslovaných periodických komet nesoucích jména českých astronomů.

Objev komety je sdílený s japonským pozorovatelem Hondou, ten kometu objevil 3. prosince 1948 15-cm refraktorem. O několik dní později, nezávisle na Hondovi, objevil kometu také čech Antonín Mrkos a slovenka Ludmila Pajdušáková, oba ze Skalnatého plesa 6. a 7. prosince pomocí slavného somet binaru. Jedná se o tzv. kometu Jupiterovy rodiny komet, její dráha je pod silným gravitačním vlivem obří planety. Poslední výrazné přiblížení k Jupiteru proběhlo v roce 1983 a další nastane v roce 2030.

Kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, jak ji vyfotil Michael Jager 2. srpna
Najdi článek podle tématu: 45P Honda-Mrkos-Pajdušáková
2011-08-28

Good bye, Elenin!

Čtenost: 6329
Autor: Jakub Černý (kaos)
Konspirátoři předvídající blížící zkázu světa způsobenou kometou C/2010 X1 (Elenin) musí být velice zklamaní. Kometa do které vkládali tolik nadějí zřejmě zaniká a naplňují se tak pesimistické scénáře seriózních astronomů. Možnost zániku Elenina v blízkosti Slunce jsme zveřejnili již v prvním článku o kometě z 11. ledna 2011, nyní se ukazuje jako nejpravděpodobnější scénář. Kometa dle všech pozorování začala nečekaně slábnout i přes rychlé přibližování ke Slunci, při kterém by měla naopak zjasňovat. Ustávající aktivitu komety značí také změna vzhledu, jasný střed komety silně zeslábnul a vnitřní koma postupně mění tvar. Toho jsme byli svědky v případě komety C/1999 S4 (LINEAR) v roce 2000, kdy po rozpadu komety získala koma jakýsí doutníkovitý tvar.

Snímek komety C/2011 X1 (Elenin) z 27. srpna od Michaela Mattiazza:
Najdi článek podle tématu: Fyzika Komet, Kometa Elenin

Najdi článek podle tématu
Komety a meteory na obloze
Aktivita meteorů živě (SMRST)
Nové v diskuzích
Novinky z webů o astronomii
2015-07-01 / feeds.newscientist.com / Rosetta spots sinkholes and patches of ice on comet's surface
In close-ups of the comet's skin, ESA's Rosetta probe has spotted ice patches and steaming pits that hint at turmoil within
2015-06-22 / feeds.newscientist.com / Don't fear apocalyptic asteroids: you're safer than you think
A star-studded group of campaigners are promoting Asteroid Day to raise awareness of the threat of incoming rocks. Are we really facing imminent disaster?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Dual asteroid strike hints at chaos in the inner solar system
A pair of unrelated asteroids. That's not supposed to happen. What on earth skewed their orbits, and plunged us into ice age?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Our dream scenario for Philae – and mission finale for Rosetta
Cinzia Fantinati of the German Aerospace Centre explains how Philae will do science, and how the Rosetta mothership will end its mission
2015-06-15 / feeds.newscientist.com / Philae awakes: What next for probe after 7 month nap on comet?
On Saturday night the German Aerospace Center in Cologne received 85 seconds of incredibly good news: a data chirp from the missing European Space Agency lander Philae
2015-06-11 / feeds.newscientist.com / #RosettaWatch: Search party may have found missing lander Philae
After a painstaking search, Rosetta mission managers have ruled out four of five possible landing sites – but that doesn't mean Philae is really there