Novinky o kometách, meteorech a planetkách

Čtenost: 2338
Autor: Martin Mašek (Cassi)
Kosmickou sondu Dawn 1. července 2011 dělilo pouhých 100tis. od svého prvního cíle cesty. Tím je třetí největší planetka hlavního pásu – Vesta. Tato planetka byla objevena roku 1807 německým astronomem H. W. Olbersem v Brémách. V době svého objevu byla považována za planetu. Později počet podobných těles narůstal, Vesta byla degradována na planetku.

Sonda Dawn (Úsvit) startovala 27. září 2007 z mysu Canaveral na Floridě. Sonda je poháněna třemi iontovými motorky, které sice mají malý tah, ale dokážou pracovat po velmi dlouhou dobu. Sonda nebyla vyslána k planetce přímo. Byla zvolena cesta, která vedla nejdříve kolem planety Mars. Ten v únoru 2009 gravitačně sondu urychlil. Přílet k Vestě je naplánován na polovinu srpna 2011. Již v průběhu června nám sonda zaslala snímky planetky, na kterých bylo vidět více podrobností, než nám doposud poskytl Hubbleův kosmický dalekohled.

Snímek planetky Vesta ze vzdálenosti 100 000 km, kredit: NASA
Najdi článek podle tématu: Kosmické Sondy, Planetka Vesta
Čtenost: 2083
Autor: Jakub Černý (kaos)
O víkendu 24.-26. června se na Ondřejově konal tzv. „Malý“ seminář o výzkumu MPH. Malý byl opravdu jen v uvozovkách, protože obsahoval velkou smršť zajímavých příspěvků, které se buď nevešly do podzimního semináře, a nebo byly příliš žhavé na to, aby jste se je dozvěděli dříve. Seminář byl pořádaný v kooperaci Společnosti pro MeziPlanetární hmotu s Astronomickým ústavem AV ČR v Ondřejově. Tentokrát byl seminář netradičně spojen s nočním pozorováním oblohy.

Páteční večer patřil nejzarytějším pozorovatelům, kteří nejprve diskutovali stávající situaci v amatérském výzkumu meziplanetární hmoty. Po setmění se díky nečekanému vyjasnění přesunuli k pozorovací technice a zahájili tak krátké a plodné pozorování komet. Nejodolnější pozorovatelé, kteří vydrželi, až do konce byli odměněni pohledem na jasnou kometu Garradd, právě vycházející na naši oblohu. Právě tato kometa byla tak trochu důvodem, proč se konal tento mimořádný seminář SMPH. Jedná se totiž o zajímavou kometu s poměrně velkým jádrem, viditelnou z našich končin skoro rok nepřetržitě. Při její vysoké jasnosti to tedy bude ideální objekt pro výzkum amatérských astronomů.
Najdi článek podle tématu: Seminář, Smph
Čtenost: 6379
Autor: Jakub Černý (kaos)
Čeká nás dlouhé období, při kterém budeme moci pozorovat pozoruhodnou kometu s označením C/2009 P1 (Garradd). S velkou pravděpodobností se nebude jednat o jasnou kometu zaplňující přední stránky novin, přesto se bude jednat o velice výjimečný objekt. Tato kometa bude téměř rok z našich šířek viditelná malými dalekohledy a triedry, které mívá ve skříni schovaný kdekdo. Tato kometa se nijak výjimečně nepřiblíží ani Slunci ani Zemi, uctivou vzdálenost vyrovná překotná aktivita kometárního jádra. To by mohlo mít průměr okolo úctyhodných 10 km (tento údaj je ale velkou spekulací) a mezi kometami je takový rozměr spíše výjimkou. Právě díky tomu, můžeme vděčit za tak dlouhé období stabilní viditelnosti komety, při které budeme moci pozorovat změny jasnosti, vývoj ohonů a jejich postupné otáčení na obloze jak se bude poloha komety měnit vůči Slunci.

Tato kometa má ještě další výhodu, je daleko a jádro je silně aktivní. To znamená, že na obloze se bude jevit spíše s menším průměrem a střed komy bude připomínat mlhavou jasnou hvězdu, díky tomu nebude problémem pro nezkušené pozorovatele najít tuto kometu i menším dalekohledem!
Snímek komety od Michaela Jagera
Najdi článek podle tématu: Kometa Garradd, Viditelné Komety
Čtenost: 2157
Autor: Pavol Habuda (bzucino)
Letní pozorovatelská expedice LEPEX 2011 bude překvapivě na podzim. Plánujeme ji na 23.–30. 9., standardně ve spolupráci s Hvězdárnou Vsetín a Hvězdárnou Valašské Meziříčí. Cílem je zmapovat aktivitu podzimních rojů, zejména komplexu Perseus-Auriga. Zajímavé bude podívat se na nárůst aktivity raných Taurid. Budeme pokračovat v určování percepcí jednotlivých pozorovatelů a porovnání výsledků s videotechnikou. Důraz bude také kladen na odstranění chyb a metodiku pozorování.

Pozorovací stanoviště bude turistická kóta Maruška v Hostýnských vrších (49°21'57.286''N, 17°49'40.057''E, 664 m n.m.) poblíž meteorologické stanice – přibližně 2 km SV po odbočce ze zastávky Troják (mezi obcemi Chvalčov–Hošťálková), po zelené turistické trase nebo po cyklotrase 6122 Troják–Bludný. Viz

mapy.cz

Najdi článek podle tématu: Astronomická Expedice, Smph

Najdi článek podle tématu
Komety a meteory na obloze
Aktivita meteorů živě (SMRST)
Nové v diskuzích
Novinky z webů o astronomii
2015-07-01 / feeds.newscientist.com / Rosetta spots sinkholes and patches of ice on comet's surface
In close-ups of the comet's skin, ESA's Rosetta probe has spotted ice patches and steaming pits that hint at turmoil within
2015-06-22 / feeds.newscientist.com / Don't fear apocalyptic asteroids: you're safer than you think
A star-studded group of campaigners are promoting Asteroid Day to raise awareness of the threat of incoming rocks. Are we really facing imminent disaster?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Dual asteroid strike hints at chaos in the inner solar system
A pair of unrelated asteroids. That's not supposed to happen. What on earth skewed their orbits, and plunged us into ice age?
2015-06-17 / feeds.newscientist.com / Our dream scenario for Philae – and mission finale for Rosetta
Cinzia Fantinati of the German Aerospace Centre explains how Philae will do science, and how the Rosetta mothership will end its mission
2015-06-15 / feeds.newscientist.com / Philae awakes: What next for probe after 7 month nap on comet?
On Saturday night the German Aerospace Center in Cologne received 85 seconds of incredibly good news: a data chirp from the missing European Space Agency lander Philae
2015-06-11 / feeds.newscientist.com / #RosettaWatch: Search party may have found missing lander Philae
After a painstaking search, Rosetta mission managers have ruled out four of five possible landing sites – but that doesn't mean Philae is really there